law@canaydin.av.tr
+90 542 150 43 13 / +90 542 150 13 85
Zeytinburnu / İstanbul / Türkiye

MALTA'DA VATANDAŞLIK VE İKAMETMALTA KÜRESEL İKAMET PROGRAMI

Malta Küresel İkamet Programı, ağırlıklı olarak vergiye dayalı olan ve üçüncü ülke vatandaşlarının yatırımını çekmek için tasarlanmış bir ikamet programıdır. Başvuru sahibi Malta Küresel İkamet Programı kuralları kapsamında onaylandığında, başvuru sahibi Malta Yurt İçi Gelir Departmanından bir onay sertifikası alacaktır. Bu sertifika, başvuru sahibine ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere Malta'da oturma izni başvurusunda bulunma hakkı verir, bu da aileye yalnızca Malta'da ikamet etmekle kalmayıp, Schengen vizesine başvurmaya gerek kalmadan Shengen bölgesinde seyahat etme hakkı verir.

 

MALTA İKAMET PROGRAMI KAPSAMINDA BAŞVURMAYA UYGUNLUK

Bir kişi, aşağıdaki şartların tümünü yerine getiriyorsa, Küresel İkamet Programı kapsamında Malta'da oturma izni başvurusunda bulunmaya hak kazanacaktır:

Başvuru sahibi yılda en az 9.600 € karşılığında Malta'da bir taşınmaz mülk kiralamalı (veya Gozo'da veya Malta'nın güneyinde bir taşınmaz mülkü yılda 8.750 €'dan az olmamak üzere kiralamalı) veya Malta'da 275.000 €'dan az olmayacak şekilde bir taşınmaz mülk satın almalıdır. (Gozo ve Malta'nın güneyindeki mülkler için indirim uygulanır)

Başvuru sahibi, Avrupa Birliği genelindeki tüm riskler açısından kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri kapsayan bir sağlık sigortası poliçesine sahip olmalıdır;

Özel vergi statüsü verilmeden önce Malta Uluslararası Vergi Dairesi tarafından uluslararası bir durum tespiti çalışması yürütülecektir. Bu çalışmaya göre başvuru sahibi uygun bir kişi olarak kabul edilmelidir.

Başvuru sahibi İngilizce ve Maltacayı akıcı bir şekilde konuşmalıdır.

Başvuruyu gönderdikten sonra başvuru sahibi tarafından bir kereye mahsus olmak üzere 6,000 € tutarında iade edilmeyen bir ücret devlet katkı payı olarak ödenmelidir. (Gozo'da veya Malta'nın güneyinde satın alan veya kiralayan başvuru sahipleri için bir indirim uygulanır)

Başvuru sahibi yılda minimum 15.000 Euro vergi ödemelidir.

Başvuru sahibi, bir takvim yılında en az 183 gün süreyle başka bir yargı bölgesinde ikamet etmemelidir.

Bu program 1 yıllık olup süresinin dolmasını önlemek adına programın her yıl yenilenmesi gerekmektedir. İşlem süresi yaklaşık 90 gündür.

 

YILLIK UYUM YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Malta Küresel İkamet Programı kapsamında özel vergi statüsü verilen herhangi bir kişi, yıllık olarak aşağıdaki yükümlülüklere uymalıdır:

Taşınmaz mal varlığı muhafaza edilmelidir.

- Başvuru sahibi sağlık sigortası poliçesini muhafaza etmelidir.

-Başvuru sahibi, 183 günden fazla başka bir yargı bölgesinde ikamet etmemelidir.

-Özel raporlama yükümlülükleri (yıllık vergi beyannamesi ile birlikte yıllık beyanname verilmesi).

 

VERGİ MUAMELESİ

Küresel İkamet Programı bile Malta’ya gelen başvurucunun uyması gereken bazı vergi durumları olacaktır. Şöyle ki;

- Malta'ya havale edilen herhangi bir yabancı kaynaklı gelir, söz konusu gelir üzerinden çifte vergi indirimi talep etme olasılığı ile birlikte 'lik sabit bir oranda vergilendirilecektir;

- Başvuru sahibi her yıl minimum 15.000 € vergi ödemelidir;

-Bir hak sahibi ve eşi, ayrı bir vergi hesaplamasını tercih edemezler;

-Malta'ya gönderilmeyen yabancı kaynaklı gelir Malta'da vergilendirilmez;

-Malta'da elde edilen gelir, sabit oranında vergilendirilecektir.

 

MALTA’DA ÇALIŞMA VE OTURMA İZİNLERİ

 

ÇALIŞMA İZNİ

Bir Avrupa Birliği Üye Devletinin vatandaşı olmayan (üçüncü ülke vatandaşları olarak da bilinir) bir kişinin Malta'da yasal olarak çalışabilmesi ve ikamet edebilmesi için çalışma iznine sahip olması gerekir. Bu gereklilik, Malta ile ilgili göçmenliğin sınırlamaları, kontrolü ve düzenlenmesi ile ilgili bir bölüm olan Göçmenlik Yasası, Malta Kanunları Bölüm 217'den kaynaklanmaktadır.

Üçüncü Ülke Vatandaşlarının Malta'da çalışma izninin artık Tek İzin Başvurusu ile yürütülmektedir. Bu uygulama, Malta'da hem oturmak hem de çalışmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına yöneliktir. İlgili makamlar, genel olarak e-İkamet kartı olarak adlandırılan ve böylece bireyin Malta'da hem çalışmasına hem de ikamet etmesine olanak sağlayacak tek bir belge üretip gelecek olan vatandaşların işlerinin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Çalışma izni, belirli bir işi yapmak için belirli bir işverenle birlikte çalışan üçüncü ülke vatandaşları için verilir. Bu nedenle işçi, izin belgesini farklı bir işe girmek veya yarı zamanlı da olsa farklı bir işveren için çalışmak için kullanamaz. Çalışma izinleri genel olarak en fazla bir yıl süreyle verilir.

Şu anda, AB/AEA/İsviçre vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşı ve onların aile üyeleri dışında, Malta'da çalışmak isteyen tüm yabancı uyrukluların çalışma iznine ihtiyacı vardır.

Bu bağlamda, bazı üçüncü ülke vatandaşlarının Malta'da vizesiz kalmalarına izin verilse de bu izne tabi olmayan üçüncü ülke vatandaşlarının Malta'ya girmeden önce geçerli bir vizeye sahip olmaları gerekmektedir. Belirli bir süre için Vize verilmesi durumunda ise ülkeden ülkeye değişen şartlara göre belirlenir. Örneğin: Sırp bireylerin yalnızca Malta'da 90 günden fazla kalmak istiyorlarsa Vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Üçüncü ülke vatandaşları, kendi ülkelerinde ve özellikle Malta'yı temsilen vize veren diplomatik misyon veya konsoloslukta vize başvurusunda bulunmalıdır.

As we have arranged in our article,  residence permit purchases in Malta proceed through easy processes. A person with a permanent residence permit in Malta with a Schengen Residence status has the right to free movement in the Schengen countries and receives a permanent residence permit in the Schengen countries. He can study or study in any Schengen country. At the same time, he is able to obtain visa-free entry to many countries, including the USA, Canada and the UK. Given all this, it seems that Malta is a beautiful and advantageous country for investment and living purposes. All these processes and conditions are also covered in detail in our article.

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.canaydin.av.tr/wp-content/uploads/2022/02/Logo-Canaydin-scaled.jpg
Maltepe Mah. Eski Çırpıcı Yolu Sk. No: 8 Parima Ofis Kat: 14 D: 176 Zeytinburnu / İstanbul / Turkey
+90 542 150 43 13 / +90 542 150 13 85
law@canaydin.av.tr

Bizi Takip Edin:

CANAYDIN Hukuk Bürosu – TÜRKİYE 

Copyright © RAZ DİJİTAL 2022

Open chat
Hello
How can we help you ?