law@canaydin.av.tr
+90 542 150 43 13 / +90 542 150 13 85
Zeytinburnu / İstanbul / Türkiye

500.000 DOLAR MEVDUAT YATIRIMI İLE TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI

Yatırımcı en az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilmesi halinde istisnai yoldan Türk vatandaşlığına başvurma hakkına sahip olmaktadır.

VERGİ NUMARASININ ALINMASI
 • Vergi numarası Türkiye’de herhangi bir transfer veya finansal işlem için gereklidir. Vergi kimlik numarası kişilere özel verilen 10 basamaklı bir numaradır. Yabancıların; banka hesabı açma, mülk satın alma, kamu hizmetlerine abone olma, sigorta yapma, sağlık hizmetleri alma, oturma izni başvurusu yapma vb. işlemler için vergi numarasına ihtiyaçları vardır. Vergi numarası interaktif vergi dairesinin web sitesinden veya Türkiye'deki herhangi bir vergi dairesinden alınabilir.Vergi Numarası Almak İçin Gerekli Belgeler
  • Yatırımcının pasaport bilgileri
  • Yatırımcının anne baba isimleri 
YATIRIM HESABININ AÇILMASI
 • Tüm işlemler banka aracılığıyla yapılmalıdır.Bu nedenle yatırımcının veya onun adına vekaleten avukatının Türkiye’de bir banka hesabı açması gerekmektedir.Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler
  • Pasaport Fotokopisi
  • Adres bilgisini içeren resmi vergi kayıt formu
  • 15.000 TL veya eşit miktarda doların altı ay boyunca hesaba yatırılması
YATIRIMIN BANKA HESABINA YATIRILMASI
 • Vatandaşlık Yönetmeliğine göre tutarın 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da Türk Lirası olması gerekmekte olup, yatırılan tutara 3 yıllık bloke koyulması gerekmektedir.
 • Yatırımcı 3 yıllık süreç içerisinde tutar 500.000 Amerikan Dolarının altına inmediği sürece yatırımının her türlü getirisinden faydalanabilir.
 • Yatırımcı en az 500.000 Amerikan Doları sağlamak ve vatandaşlık başvurusuna esas olmak üzere bloke beyanında bulunmak kaydıyla farklı hesaplar üzerinden toplam tutar yatırılabilir.
 • Yatırma esas tutar bankaya Türkiye’den veya yurtdışından transfer edilebilir. Her iki koşulda da şartların sağlanması halinde yatırım yoluyla istisnai yoldan Türk vatandaşlığına başvurulabilir
 • Ayrıca Bankaya ABD doları dışında bir para birimi yatırılması durumunda hesabın açılış tarihindeki ABD Doları karşılığı belirlenecek ve 3 yıllık süre boyunca tutarın bankada aynı kalması beklenecektir. Örnek vermek gerekirse 1 ABD doları 06.12.2018 tarihi itibariyle 5,30 TL; dolayısıyla söz konusu tarihte 2.650.000 TL (500.000 ABD Doları) ile açılan bir hesap 3 yıllık dönemde 2.650.000 TL'nin altına düşmeyecektir. Bu dönemde oluşabilecek kur farkları dikkate alınmayacaktır.
UYGUNLUK BELGESİ

UYGUNLUK BELGESİ İÇİN BAŞVURU

Banka hesabı açılış sürecini takiben yatırımcı veya vekil tarafından teslim edilmesi gereken belgeler;

 • Yazılı şözleşme
 • Tutarın 3 yıl boyunca bloke koyulması için dilekçe
 • Taahütname
 • Pasaport Fotokopisi

Belgeler imzalandıktan sonra, banka belgeleri BDDK'ya gönderir

Sonrasında BDDK, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne, Yönetmelikte belirtilen şartlara sahip başvuru ispatını yazılı olarak bildirir ve ilgili kişiye bilgi vermek üzere bankaya gönderir.

Banka, uygunluk belgesini yatırımcı veya avukatı ile paylaşılır.

Canaydın Hukuk Bürosu olarak yatırımcılar adına uygunluk belgesi başvurularını gerçekleştirebilmekteyiz.

İKAMET İZNİ İÇİN BAŞVURU

Yatırımcı, bir yıl süreyle ikamet izni alacak ve diğer aile fertleri vatandaşlık başvurularının sonuçlanmasını bekleyecektir. Diğer aile bireylerinin oturma iznine ihtiyaçları varsa, Türkiye'yi geçerli vize ile ziyaret etmeleri gerekir. Ancak yatırımcının ikamet izni almak için Türkiye'ye gelmesine gerek yoktur.

Uygunluk belgesi ve aşağıdaki belgeleri topladığımızda yatırımcı için online ikamet izni başvurusu gerçekleştiriyoruz.

YATIRIMCI İKAMET İZNİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yatırımcının Pasaportunun Noter Onaylı Tercümeleri

 1. Uygunluk Sertifikası

3.Two (2) biometric pictures and one jpeg version (50×60 mm and white background)

 1. Geçerli sağlık sigortası (Sigorta süresi planlanan ikamet izni süresini kapsamalıdır) Başvuru sahipleri adına sağlık sigortası satın alabiliriz.

Vergi dairesi tarafından ikamet izni ödeme dekontu

 1. Yatırımcının Pasaport Vizesi Sayfası (varsa)
VATANDAŞLIK BAŞVURUSU

3 yıl sonra yasal gelirlerle birlikte tüm yatırımlarınızı geri alabilme hakkınızla, başvuru tarihinden itibaren 4 ay gibi bir sürede Türk vatandaşı olabilirsiniz

Yatırımcının eşi / eşi ve 18 yaşından küçük çocukları, aynı yatırım tutarı ile yatırımcıya Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. 18 yaş üstü çocuklar için bu durumda Türk vatandaşı olmak için ayrıca yatırım yapmak zorundadır.

Türk vatandaşlığı süreci, vatandaşlık başvurusu yapıldıktan sonra yaklaşık 4 ay sürecektir

Yatırımcının mevcut vatandaşlığından vazgeçmesine gerek yoktur. Türkiye, yabancı bir başvuru sahibinin sahip olduğu vatandaşlık sayısına bakılmaksızın çifte vatandaşlık tanınmaktadır.

Yatırımcı 3 yıllık süre sonunda yatırım tutarını çekebilir.

Yatırımcının Programa katılmak için Türkiye'de yaşamasına, hatta sürecin hiçbir safhasında Türkiye’de bulunmasına bile gerek yoktur.

Yatırımcının Türk Vatandaşlığı bir ömür boyu geçerli olacak ve yatırımcının çocukları Türk vatandaşı olarak doğacaktır.

VATANDAŞLIK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Tüm Başvuru Sahiplerinin Pasaportlarının Taranmış Kopyası

2. Başvuru sahiplerinin doğum tarihleri, doğum yerleri ve ebeveynlerinin isimleri dahil olmak üzere aşağıda listelenen belgelerden birini sunmaları yeterlidir :

A.    Aile Kayıt Belgesi *

(Belge, tüm başvuru sahiplerinin doğum tarihini, doğum yerini, anne ve babasının adını içermelidir.)

B.     Tüm Başvuru Sahiplerinin Doğum Belgesi *

(Aile kayıt formu alınamıyorsa veya Aile kayıt formu yukarıda belirtilen gerekli şartları sağlamıyorsa)

3. Medeni Durum Belgesi / Evlilik Belgesi / Tek belge / Boşanma Belgesi / Eşin Ölüm belgesi *

4. Her Yetişkin Başvuru Sahibi için Altı (6) Fotoğraf, Her Çocuk Başvuru Sahibi için İki (2) Fotoğraf     (Biyometrik fotoğraf, 50x60mm, beyaz fon, ayrıca başvuru sahibinin bir jpeg fotoğrafı.)

5. Yatırımcının Vize sayfası (varsa)

*

Belge, Lahey Sözleşmesini imzalayan ülkeden alınmışsa, düzenleyen ülkede apostil yapılması gerekir.

Belge, Lahey Sözleşmesinin imzacı olmayan ülkesinden alınmışsa, Dışişleri Bakanlığı ve ardından düzenleyen ülke de bulunan Türk Konsolosluğu tarafından tasdik edilmesi gerekir.

Türk makamlarından alınan belge ise imzalanmalı ve mühürlenmelidir

Apostil nedir?

Apostil, 1961 tarihli Lahey Sözleşmesine katılan ülkelerde kullanılmak üzere belgelere verilen bir kimlik doğrulama şeklidir. 

KİMLİK KARTI VE PASAPORT İÇİN BAŞVURU

Yatırımcı TC Kimlik Kartı ve pasaportlarını Türkiye'deki yerleşim yerinin İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nden temin edebilir veya Başvuru Sahipleri kimlik kartını ve pasaportlarını yaşadıkları yer Türk Büyükelçiliği aracılığıyla da alabilirler.

UZATAKTAN YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞINI KAZANMA

Yatırımcı, Türk vatandaşlığı programının hiçbir aşamasında Türkiye'yi ziyaret etmek zorunda değildir.

Yatırımcı, gayrimenkul yatırımı yaparak uzaktan Türk vatandaşlığını kazanabilir.

Bunun için Yatırımcı, vekiline yatırımcının ülkesindeki Türkiye Konsolosluğu'nda detaylandırıp doğrulayabileceği bir vekaletname vermelidir.

Vekaletname Türkçe olarak düzenlenmiş olmalıdır.

Yatırımcı, Türk konsolosluğunun yetkili tercümanı ile randevu alarak randevu gününde vekaletname için gerekli olan fotoğrafı ,pasaportu ve avukatının yatırımcıya gönderdiği vekaletname taslağı ile birlikte hazır bulunmalıdır.

TÜRKİYE’DE VEKALETNAMENİN DÜZENLENMESİ

Yatırımcılar Türkiye’de noter aracılığıyla vekaletname verebilirler. Yatırımcılar resimlerini, vergi numaralarını ve pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

https://www.canaydin.av.tr/wp-content/uploads/2022/02/Logo-Canaydin-scaled.jpg
Maltepe Mah. Eski Çırpıcı Yolu Sk. No: 8 Parima Ofis Kat: 14 D: 176 Zeytinburnu / İstanbul / Turkey
+90 542 150 43 13 / +90 542 150 13 85
law@canaydin.av.tr

Bizi Takip Edin:

CANAYDIN Hukuk Bürosu – TÜRKİYE 

Copyright © RAZ DİJİTAL 2022

Open chat
Hello
How can we help you ?