law@canaydin.av.tr
+90 542 150 43 13 / +90 542 150 13 85
Zeytinburnu / İstanbul / Türkiye

Turkish Citizenship by InvesmentTÜRKİYE VATANDAŞLIĞI DÖVİZ ALIM BELGESİ HAKKINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Çevre ,şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığının ilgili birimlere yolladığı , yayımlanan genelgede vatandaşlık alımında sunulan döviz alım belgesinin  yeni düzenlemesi ile karşılaşıldı.

Düzenlemeden önceki sistemde  yabancı gerçek kişilerin Türkiye’de taşınmaz mal  satın alımları sırasında satış bedeli olan dövizin bir bankaya satıldığını gösteren döviz alım belgesini tapu idaresine sunmakla yükümlüdürler.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığının 07.12.2022 tarihli hükmü ile geçerli olan sistemin yerine  ;

Yapılan döviz satışlarına ilişkin bankalarca düzenlenecek olan döviz alım belgeleri , düzenleyen banka tarafından aynı gün içerisinde Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden ilgili tapu tapu dairesine gönderilir. İlgililerin tapu işlemleri başvurusunda bulunabilmeleri için , satış bedeli ya da gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerinde peşin ödenen kısma ait olan dövizin b,r bankaya satıldığını gösteren döviz alım belhgesinin banka aracılığılıyla KEP üzerinden ilgili kuruma gönderilmesi gerekmektedir olarak hüküm kurulmuştur.

Bu düzenlemeye bağlı olarak 09.12.2022 tarihinden itibaren satışı yapılacak olan dövize ilişkin döviz alım belgelerinin mutlaka KEP üzerinden tapu idaresine gönderilmesi gerekmektedir.

Bu tarihten önce satışı  yapılan dövizler için ise söz konusu değişiklik nedeniyle KEP üzerinden gönderilmiş olmasının yanında ilgilileri tarafından getirilen döviz alım belgelerinin de ilgili banka ile irtibat kurulup doğruluğu teyit edilmek şartıyla kabul edilmesi gerekmektedir.

https://www.canaydin.av.tr/wp-content/uploads/2022/02/Logo-Canaydin-scaled.jpg
Maltepe Mah. Eski Çırpıcı Yolu Sk. No: 8 Parima Ofis Kat: 14 D: 176 Zeytinburnu / İstanbul / Turkey
+90 542 150 43 13 / +90 542 150 13 85
law@canaydin.av.tr

Follow us:

CANAYDIN Law Firm – TURKEY. 

Copyright © RAZ DİJİTAL 2022

arArabic
Open chat
Hello
How can we help you ?